Bartoňův kříž

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5480653N, 13.8317211E

 

Bartoňův kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/lohapobelo

Dnes vás zavedu k e kříži Josefa Bartoně, který se nachází na samém okraji hlubokých brdských lesů jen mrňousek za vesničkou Vacíkov. Na místo mne tlapky zanesly krásného zimního dne, kdy jsem se vydal toulat ve stopách mé knihy S Tuláčky cestou necestou.

Konečně byl tady krásný zimní den. Všude ležel bílý snížek a z oblohy se sypaly další bílé vločky. Sněžení nebralo konce, ale to mi vůbec nevadilo. Já mám snížek ták rád, že pokud hustě nechumelí, nic mi nezabrání v tom, abych se prosvištěl nádhernou přírodou.

Jen co jsem vyskočil z Toyoťáka v malé vísce Vacíkov, byl jsem k nezastavení. Prosvištěl jsem kolem pomníku a v mžiku jsem svištěl zasněženou cestou do mírného kopečka mezi lesem a loukou. Svištěl jsem kupředu a nic mne nemohlo zastavit.

Svištěl jsem kupředu s radostí v kožíšku mne ták dobře známou cestou. Co chvilku jsem se prosvištěl po zasněžené louce, co chvilku jsem dělal psí kusy se ségruší. Nejednou na mne přistála sněhová koule, kterou na mne hodila člobrdice. Nejednou jsem prosvištěl kolem člobrdice ták blízko, že jsem dostal snížkovou sprchu.

Svištěl jsem nádhernou přírodou, dělal jsem psí kusy a než jsem se nadál, už jsem byl u závory, za kterou jsem zmerčil velký dřevěný kříž. Dosvištěl jsem ke kříži, který tu stojí jako vzpomínka na hajného Bartoně, kterého ve věku 25 let dne 8 června 1878 zastřelil pytlák.

Jen co jsem kříž zmerčil, zpomalil jsem a rozvážnými kroky tlapkal jsem ke kříži blíže. U kříže jsem se na chvilku zastavil. Člobrdice mi přečetla mnoho zajímavých informací, já jsem si na místě porozjímal. S kebulí plnou myšlenek jsem o chvilku později tlapkal dál, vstříc novému dobrodružství.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.


Tip na ubytování


Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.