Chata Soudná

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5583000N, 13.8521994E 

 

Pohádkovou chaloupku naleznete zde: https://mapy.cz/s/dezavovabe

Dnes vás na chvíli k chaloupce, kterou jsem objevil na rozcestí Soudná, když jsem se vydal po stopách knihy S Tuláčky cestou necestou.

Byl krásný zimní den. Jemný větřík vanul, všude bylo bílo a já jsem se toulal hlubokými brdskými lesy. Byť lehce mrzlo, zima mi nebyla. Byl jsem stále v pohybu a byl jsem k nezastavení. Toulal jsem se nádhernou přírodou a hlubokými lesy a nevěděl jsem, kam se vydat dřív.

Tlapkal jsem po zpevněné lesní cestě po boku člobrdice a pod fousky jsem si poštěkával, jaký je dnes krásný den. Jediné, co mne trošku trápilo, byla nezastavitelná ségruše, která chtěla dělat psí kusy, a mne se zrovna nechtělo. Chtěl jsem si užívat nádhernou přírodu, chtěl jsem si užívat zpěv ptáčků, který jsem občas zaslechl, jak se line z lesa, chtěl jsem jen tak v klidu tlapkat a nic neřešit.

Ale copak to jde? Copak jde jen tak tlapkat a užívat si v klidu krásu přírody, když mne doprovází ségruše, jež má elánu na rozdávání? To se ví, to se nedá. I proto jsem najednou přistihnul, jak s úsměvem na kebuli svištím cestou necestou a příroda kolem mne se mění rychleji než rychle.

Nebyla to jen příroda, co se kvapem měnila. I zpěv ptáčků byl najednou rychlejší. Čím méně vysokých stromů kolem mne bylo a čím více houštiny jsem merčil, tím hlasitější zpěv ptáčků jsem slyšel. Čím rychleji jsem svištěl, tím byl zpěv ptáčků rychlejší. Čím déle jsem svištěl, tím radostnější byl můj krok. Čím radostnější byl můj krok, tím radostnější byl i můj výraz. Svištěl jsem cestou necestou s úsměvem na kebuli a se ségruší v závěsu.

Svištěl jsem nádherným lesem ták rychle, že už mi ani temperamentní ségruše nestačila. Chvilku jsem svištěl po cestě, chvilku jsem svištěl mezi stromy. Nejednou jsem prohnal ségruši, nejednou jsem přisvištěl k člobrdici.

Jak dlouho jsem svištěl hlubokým lesem s radostí mne vlastní, to vám neštěknu. Cesta mi šla ták krásně od tlapek a já si myslel, že mne nic nemůže zastavit, když se přímo přede mnou, jen pár kroků ode mne, na malém rozcestí, v celé své kráse, ukázala pohádková chaloupka.

Jen co jsem chaloupku zmerčil, ani na chvilku jsem nezaváhal. Kopnul jsem do vrtule a rychleji než rychle svištěl jsem je svému cíli. Usvištěl jsem mnoho rychlých kroků, skočil jsem pár dlouhých skoků a v mžiku jsem stál uprostřed rozcestí a prohlížel si chaloupku.

Prohlížel jsem si chaloupku, která byla skoro jako z pohádky. Měla zelenou barvu, několik oken schovaných za okenicemi a měla i malé zápraží, které vybízelo k odpočinku. Prohlížel jsem si chaloupku, kde se čas zastavil. Dosvištěl jsem k chaloupce, kde se zastavila i ségruše.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.