Bývalá bouda u sv. Jana

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5651281N, 13.7852447E

 

Boudu u sv. Jana naleznete zde: https://mapy.cz/s/hucojusoba

Tentokrát vám štěknu o bývalé boudě u svatého Jana v Brdech. Jen ten název mi nejde do kebule. Prý bouda. Podle obrázků na místě stávala krásná chaloupka, ze které se dochovala jen část zdi. Přesto místo stojí za návštěvu. Chata stojí v přírodě, kterou jen tak někde neuvidíte.

Tlapkal jsem hlubokým lesem po červené lesní cestě Tocká. Chvostem jsem mával na rozloučenou vyhlídkovému místu Malý Tok a užíval si přírodu, která se jen tak nevidí.

Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod nimi jsem si prohlížel místy koberce z borůvčí, jinde ze suchého kapradí. Občas na mne vykouknul balvan. Některý porostlý mechem, jiný se ukazoval v celé své šedivé kráse. Zkrátka kam očadlo dohlédlo, vždy bylo na co se dívat.

Tlapkal jsem po cestě a kochal se přírodou. Občas se mi mezi stromy naskytla malá vyhlídka na protilehlé kopce. Jinde jsem koukal na stopy po místních kámoších, kteří si tu vyšlapaly spoustu pěšinek. To se ví, ty co vedly borůvčím, jsem občas prozkoumal. Jiné, co vedly do houští, ty jsem prozkoumal jen u cesty. Byl jsem moc zvědav, jaký kámoš si pěšinku vyšlapal, ale rušit ho, to jsem nechtěl. Jak moc dobře víte, na nezvané návštěvy já nechodím.

Tlapky mne nesly stále kupředu cestou mírně z kopečka. Kebulí se mi honila spousta myšlenek a já jimi proplouval, ani nevím jak. Co chvilku jsem na kraji cesty zmerčil stopy divočáků, o mrňousek dál stopy srnek. Dokonce i stopy zajocha jsem zmerčil. V nejbližším okolí žijí snad všichni kámoši z lesní říše, které si vybavím.

Už ani nevím, jak dlouho jsem tlapkal, když jsem kousek od cesty po pravé tlapce zmerčil zeď. Po tlapce levé bylo místo, kde ještě nedávno rostly majestátní jehličnany. Dnes není po jehličnanech ani památky. Ale koberec z borůvčí na místě zůstal.

Sotva jsem zmerčil zeď, tlapky se daly do pohybu. Nesly mé tělo rychle kupředu. Ušadla na kebuli jen vlála a chvost měl do dělat, aby vyrovnával pohyb mého těla. Po několika rychlých krocích jsem byl v cíli. Zbytky zdi, ke kterým jsem svištěl nejvyšší rychlostí, jakou jen jsem schopen svištět, jsem měl přímo pod famfrňákem. Po pravé tlapce jsem lesní cestu, za chvostem několik stromů a po tlapce levé majestátní strom, který pozůstatky zdi chrání. K mému překvapení jsem vedle stromu zmerčil další zajímavé místečko, které se vyžadovalo prozkoumání mou maličkostí.

Prohlédl jsem si zbytky zdi a její okolí a v mžiku jsem stál pod svatým obrázkem. Obrázek je ukrytý za sklem, aby na něj nepršelo. Stráží jej ten samý vysoký strom, co stráží zbytky zdi. Pod obrázkem sv. Jana je obrázek, jak kdysi vypadala chaloupka, jejíž zeď jsem jen o mrňousek dál objevil. V době své největší slávy byla opravdu pěkná. Navíc s parádním výhledem do dálky. Jen okna prý chaloupka neměla, zato malé střílny, těch měla nespočet.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.