Buk Dvoják

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5653014N, 13.7729169E

 

Buk Dvoják naleznete zde: https://mapy.cz/s/femalegute

Dnes vás zavedu k buku Dvojáku, ke kterému jsem se vypravil, když jsem se vydal ve stopách mé knihy S Tuláčky cestou necestou.

Tlapkal jsem hlubokými lesy chráněné krajinné oblasti Brdy. Do kroku mi pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně, z oblohy na mne dohlížel kamarád Puňťa a mne se tlapkalo, jedna radost.

Tlapkal jsem měkoučkou lesní cestou ve stínu vysokých stromů. Všude, kam očadlo dohlédlo, poletovali motýli, včelky i kamarádi čmeldové. Les krásně voněl a zářil všemi barvami, jakými jen les může zářit. Pod vysokými stromy u lesní cesty kvetly květiny a keře. Mimo cestu ve stínu vysokých stromů rostly houby všech druhů a barev. Poznával jsem mochomůrky, poznával jsem holubinky. Nacházel jsem hříbky i houby mne i člobrdici neznámé.

Tlapkal jsem nádherným živý lesem a pod fousy si poštěkával, jak je tu krásně. Cesta mi šla krásně od tlapek a než jsem se nadál, byl jsem na rozcestí. Mohl jsem tlapkat doleva měkoučkou lesní cestou, mohl jsem tlapkat doprava zpevněnou lesní cestou. Mohl jsem tlapkat zpevněnou cestou dokonce i doleva, na místa jiná, že vedla měkoučká lesní cesta.

To se ví, vydal jsem se doleva měkoučkou lesní cestou. Protlapkal jsem kolem několika stromů, protlapkal jsem kolem pařezu, když se měkoučká lesní cesta změnila v pěšinku vedoucí do hustého lesního porostu.

Jen co jsem zmerčil hustý porost, otočil jsem se a tlapkal zpátky na rozcestí. Vydal jsem doleva, tentokrát zpevněnou lesní cestou. Jen několik málo kroků jsem utlapkal a zmerčil jsem lesní pěšinu mne ták dobře známou.

V mžiku jsem kopnul do vrtule, zamával jsem člobrdici chvostem na rozloučenou a rychleji než rychle svištěl jsem kupředu, vstříc mne tak dobře známé pěšině. Svištěl jsem kupředu s radostí v kožíšku. Svištěl jsem ták rychle, až se mi prášilo od tlapek. Svištěl jsem ták rychle a radostně, až mi ušadla poposkakovala na kebuli.

Jen několik málo kroků jsem utlapkal, jen několik dlouhých skoků jsem skočil. V mžiku jsem svištěl po měkoučké lesní cestě, která mne vedla do míst mne ták dobře známých. Prosvištěl jsem kolem několika stromů, když v tom, najednou, zastavil jsem před tančícím bukem.

Mne ták dobře známá pěšinka dovedla mne k buku Dvojáku. Buku, který už dávno ztratil hlavu a nyní mu roste nová. Dotlapkal jsem k buku, který od jara do podzimu tancuje. Jen v zimě buk Dvoják odpočívá a nabírá síly na další tanec.

Tlapky mne donesly k buku, který má dva kmeny spojující se v jeden. A to není to jediné, čím je buk Dvoják výjimečný. Byť kdysi dávno přišel o celou svou korunu, má tolik energie. Je rok od roku zelenější, a je čím dál tím krásnější. A kdo ví, třeba jednou mu koruna opět doroste a bude to opět Fešák.

Knihu S Tuláčky cestou necestou, která vás provede hlubokými lesy a pohádkovou přírodou chráněné krajinné oblasti Brdy, si můžete pořídit zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422. Kniha je ke koupi i v drogerii na náměstí v Rožmitále pod Třemšínem na adrese Náměstí 17, 26242 Rožmitál pod Třemšínem a v @muzeumstrednichbrd.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.