Černý křížek

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Beroun

 

GPS souřadnice: 49.7465847N, 13.8844364E

 

Kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/kepelulozo

Dnes vás zavedu ke křížku U Panny Lídy, který najdete v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy.

Tlapky mne nesly zpevněnou lesní cestou vedoucí pod vysokými stromy hlubokými lesy chráněné krajinné oblasti Brdy. Za sebou jsem měl kopeček a před sebou zajímavou cestu skoro nedotčenou přírodou.

Pod vysokými stromy jsem viděl koberce a koberečky zeleného mechu, jen občas jsem zmerčil rostlinky maliní. Po pravé tlapce podél cesty tekl a příjemně zurčel potůček. Do kroku mi zpívali ptáčci a kožíšek mi vyhřívaly puňťovy paprsky. Já si po boku člobrdice spokojeně tlapkal nádhernou přírodou, užíval si chvíli tady a teď a než jsem se nadál, stál jsem na rozcestí, kde jsem hned za potůčkem objevil pozůstatky kamenného stavení. Co tu kdysi stálo, to je mi záhadou. Mohl to být domek pamatující dobu dávno minulou, stejně jako to mohla být stavba, kterou si tu postavila armáda. To já asi jen tak nezjistím a možná ani místní nevědí, co kdysi dávno na rozcestí Jinecká Baština stávalo.

Na rozcestí jsem se vydal doleva a nechal zbytky kamenné zdi za chvostem. Tlapkal jsem dále z kopečka pod vysokými stromy. Čím déle jsem tlapkal, tím zřetelněji jsem slyšel zurčení divoké vodičky. Netrvalo dlouho a zurčení vodičky bylo tak hlasité, že přehlušilo i nádherný zpěv mých opeřených kámošů.

Čím hlasitější zurčení vodičky bylo, tím více mne lákalo. Kopnul jsem proto do vrtule a s větrem o závod svištěl z kopečka. Stačilo mi jen několik rychlý kroků a nakonec několik dlouhých skoků a stál jsem na mostku. Stál jsem na mostku ne moc vysokém a koukal se na spoustu vodičky tekoucí v širokém korytu místní říčky. Kolem říčky byla louka a na ní co chvíli rostl rozčepýřený strom. Opodál již byla školka a za školkou hluboký les plný vysokých stromů. Jen kolem říčky stromy omládly a na chvíli je vystřídala tráva. Výhled to byl opravdu krásný, na okolní přírodu nezvyklý.

Dokochal se výhledem do nádherné přírody a pokračoval dále po zpevněné cestě, tentokrát do kopečka. Ten jsem vytlapkal ani nevím jak. V mžiku jsem byl na kopečku a opět pádil z kopečka. Z kopečka ne moc prudkého, zato táhlého. Tlapkal jsem pod vysokými stromy, které jen na chvilinku vystřídala lesní louka osázená několika málo mladými stromky.

Netrvalo dlouho a opět jsem tlapkal do kopečka. Příroda, kterou jsem tlapkal, se skoro vůbec neměnila. Pod vysokými stromy jsem co chvíli viděl koberce mechu, občas i pařez porostlý mechem. Po pravé tlapce jsem měl malý sráz, po tlapce levé kopeček. Opět jsem si začal užívat zpěv ptáčků, když jsem kousek před sebou viděl něco, co se ve světle puňťových paprsků lesklo a zářilo do dálky.

Jen co jsem zmerčil odlesky v kopečku přede mnou, daly se tlapky do pohybu a já svištěl s větrem o závod. Vysvištěl jsem kopeček a než jsem se nadál, stál jsem u křížku. Černého křížku kousek nad lesní cestou. Byl to právě černý křížek, který se leskl a zářil do dálky.

Lesknoucí se černý křížek mne hodně překvapil. Nikdy bych neštěkl, že i černý křížek bude zářit do dálky daleké. Ale křížek se jménem U Panny Lídy to umí. Ten umí tak zazářit a přitáhnout pozornost, že by byla škoda jej minout. Navíc je u křížku takový klid. Jen ptáčci na místě zpívají. Zkrátka místo jako stvořené pro odpočinek při toulkách hlubokými lesy.

 

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.