Čertova kazatelna

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.8099194N, 13.9883883E

 

Čertovu kazatelnu naleznete zde: https://mapy.cz/s/2cEwH

 

Už dlouho jsem nebyl na místech, kde se to hemží čerty. To jsem musel napravit. Vypravil jsem se proto s člobrdicí na Čertovu kazatelnu. O tomto krásném vyhlídkovém místě vám štěknu dnes.

První jarní dny je třeba využít a vyrazit do míst, kde to mám tak rád. I proto mne tlapky zanesly zpět do Brd, do míst, kde jsem ták dlouho nebyl. Vždyť Brdy jsou pohádkovým lesem. Jejich kopečky, hluboké lesy a vyhlídky jsou po čertech krásné. Není se proto čemu divit, že čertovských míst se dá i v Brdech několik objevit.

Za zpěvu ptáčků a s Puňťovými paprsky v kožíšku, jsem tlapkal hlubokými brdskými lesy. Co chvilku jsem tlapkal pod vysokými stromy, co chvilku kolem mladých rozčepýřených stromků. Byla místa, kde jsem musel tlapkat po cestě, ale míst, kde jsem mohl svištět s větrem o závod, těch bylo. Až po dlouhé době mne tlapky zanesly do míst, kde jsem musel tlapkat rozvážně.

Po levé tlapce jsem měl hluboký les, po tlapce pravé parádní sráz. Jen uzounká pěšinka vedla mezi těmito naprosto odlišnými místy. Jenže ani rozvážné tlapkání po pěšince nebylo snadné. Co chvilku mi cestu zkřížil kámen, co chvilku kořen stromu. Ani nevíte, jak moc jsem si oddychnul, když mne pěšinka zavedla opět pod stromy. Mladé stromky, které měly kořeny hezky v zemi, a kameny by tu jeden pohledal.

Jen co jsem se cítil v bezpečí, už jsem zase svištěl s větrem o závod. Prozkoumával jsem pěšinky, které byly snad na každém kroku. Svištěl jsem s větrem o závod pěšinkou do lesa, abych se jinou pěšinkou vracel zpět k člobrdici. Už ani nevím, kolikrát jsem takto svištěl a kolik pěšinek jsem prozkoumal, když jsem se rozhodl vrátit zpátky k člobrdici a dále kráčet po jejím boku.

Netrvalo dlouho a z pěšinky, po které jsem s člobrdicí tlapkal, stala se měkoučká lesní cesta. Hustý les, kterým pěšinka vedla, pomalu přešel v les, kde rostly vysoké stromy. Stromy tak vysoké, že mezi kmeny bylo vidět, že les za chvilku skončí.

Jen co jsem viděl modré nebe za několika málo stromy, vyrazil jsem kupředu. Svištěl jsem ták rychle, až mi od tlapek odlétalo jehličí. Svištěl jsem mezi stromy tak rychle, že jsem měl co dělat, abych se jim vyhnul. Už už se les přede mnou rozevíral, už už jsem se viděl na skále, když jsem zmerčil člobrdy, jak sedí pod přístřeškem a koukají do dálky daleké.

Takový kousek do cíle mi chyběl a už bych se kochal výhledem. Ale jako správný Frája jsem se otočil a už jsem svištěl k člobrdici. Nyní, už pomalým tempem člobrdice, tlapkal jsem na místo, kam jsem ještě před chvílí svištěl s větrem o závod. Světe, div se, cesta, kterou jsem prosvištěl, mi i po boku člobrdice rychle utekla a než jsem se nadál, na skálu jsem dotlapkal.

Jen co jsem na skálu dorazil, naskytl se mi výhled do dálky daleké. Merčil jsem lesy a louky široko daleko, merčil jsem nádhernou přírodu. Jak jsem tak stál na skále a kochal se výhledem, uvědomil jsem si, že všude kolem mne pějí ptáčci. To vám byla krása.

To se ví, na chvilku jsem se s člobrdicí usadil na volnou lavičku a odpočíval.  Kochal jsem se výhledem, poslouchal zpěv ptáčků. Čas, jako by se zastavil. Až když jsem ze skály odcházel, doštěklo mi, že tohle místo je opravdu po čertech krásné a nic jiného s čerty společného nemá.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.