Fabiánova zahrádka

 

Kraj: Středočeský

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.8147461N, 13.9883997E

 

Fabiánovu zahrádku naleznete zde: https://mapy.cz/s/nuhavubupu

Dnes vás zavedu na Fabiánovu zahrádku, jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Brdech, která se nachází mimo chráněnou krajinnou oblast.

Tlapkal jsem hlubokým lesem a byl ve svém živlu. Do kroku mi pěli ptáčci, hřbet mi vyhřívaly teplé paprsky kamaráda Puňti a co chvilku mi kožíšek počechral jemný vánek. Po boku člobrdice jsem tlapkal přímo za famfrňákem a byl jsem moc zvědav, kam mne tlapky zanesou tentokrát.

Tlapky mne nesly stále kupředu. Chvilku po rovince zpevněnou lesní cestou, která vedla hlubokým lesem plným mladých rozčepýřených stromků. Chvilku mne tlapky nesly do kopečka. Čím prudší kopeček byl, tím byl i les kolem mne různorodější. Co chvilku jsem tlapkal pod vysokými jehličnany, co chvilku jsem tlapkal podél oploceny. Kde byly oplocenky, tam byly i skvělé výhledy. Kam jsem koukal, to netuším. Výhledů bylo tolik, že bych je nespočítal. Někdy jsem merčil vesničky, jindy krásnou přírodu. Co však měly vyhlídky společné, byl nádherný výhled do dálky daleké.

Nejednou jsem tlapkal měkoučkou pěšinkou, nejednou jsem tlapkal měkoučkou lesní cestou. Čím hlouběji v lese jsem byl, tím častěji se cesta měnila. Čím častěji se cesta měnila, tím byla příroda kolem mne hezčí a hezčí. Už jsem nemíjel pouze stromky. Čím hlouběji v lese jsem byl, tím přibývalo kamenů a balvanů. Dokonce i pařezy jsem míjel skoro na každém kroku. Nebyly to však obyčejné pařezy. Některé byly porostlé mechem, jiné houbičkami. Některé pařezy byly tak krásné, že člobrdici sváděly k odpočinku. Zkrátka krásná příroda byla opravdu na každém kroku.

Nevím, jak dlouho jsem tlapkal, když se cesta opět změnila. Ta tam byla klikatící se měkoučká lesní cesta. Ta tam byly pěšinky. Najednou, zničehonic, jsem se ocitl na zpevněné cestě. Cestě, vedle které byla kamenná zídka. Zídka, která již mnoho pamatuje.

Zabočil jsem doleva a stále jsem stoupal. Po levé tlapce jsem měl strmý sráz, po tlapce pravé jen mírný kopeček. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké jehličnany. Pod vysokými jehličnany rostly malé jehličnany. Jen co jsem však zmerčil horizont, bylo lesu konec. To jsem musel svištět prozkoumat.

Jen co jsem zmerčil konec lesa na horizontu, kopnul jsem do vrtule a svištěl s větrem o závod. Svištěl jsem ták rychle, až se mi za tlapami prášilo. Ušadla měla co dělat, aby se udržela na kebuli. Jen chvost svůj pohyb nezměnil. Stále se vrtěl radostí a věřil, že zatáčky vyrovnám i bez něj.

Po několika rychlých krocích jsem dosvištěl na horizont. To, co jsem zmerčil, to mi kebule nebrala. Všude, kam jen jsem se očadlem podíval, rostly mladé rozčepýřené stromky. Bylo jich tu tolik, že nebylo nikde vidět nic jiného.

Ani nevíte, jak moc překvapen jsem byl. Vracel jsem se pomalu k člobrdici, když jsem po levé tlapce zmerčil pěšinku. Pěšinku, která vedla pod vysokými stromy a až o kus dál vysoké stromy vystřídaly stromky rozčepýřené. Tady jsem počkal na člobrdici a po jejím boku jsem vyrazil dále po měkoučké cestě do dalšího kopce.

Svištěl jsem do kopečka. Stoupání jsem si krátil vyhlídkou mezi stromy. A to ne jednou vyhlídkou. I tady bylo vyhlídek, no jé je. Než jsem se nadál, byl jsem na kopečku, kde mne přivítala skalka. Za skalkou byla pěšinka a ta se musela prozkoumat.

Svištěl jsem měkoučkou pěšinkou po kraji skalky. Přeskočil jsem kamennou zídku, prosvištěl jsem kolem ohniště a najednou jsem stál na vyhlídce. To vám byla paráda. Všude, kam očadlo dohlédlo, byly louky a lesy. Jen v dáli daleké jsem koukal na domky.

Jen co jsem se rozkoukal, prohlédl jsem si místo, kde jsem byl. Skála, na které jsem stál, sváděla k odpočinku. Co chvilku byla tvarovaná tak, aby se tu mohla člobrdice posadit. Co chvilku jsem zmerčil místečko, které bylo posypané měkoučkým jehličím, do kterého jsem si mohl lehnout. Jen co jsem našel to nejlepší místečko na skále, lehnul jsem si a dal se do kochání. Kochal jsem se nádhernou přírodou a odpočíval.

Když jsem nabral síly a vydal se dál, zjistil jsem, že jsem si odpočinul na Fabiánově zahrádce. Musím vám štěknout kamarádi, Fabiánek moc dobře ví, kde pěstovat rostlinky. A nejen pěstovat rostlinky na toto místo Fabiánek chodí. Určitě i on sem chodí odpočívat a koukat se parádní vyhlídkou do dálky daleké.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.