Houby

Dnes vám štěknu o tom, jak jsem houbařil v hlubokých zasněžených brdských lesích. Říkáte, že to není možné? Ale no tak, kamarádi, v Brdech je přeci možné vše ;)

Byl krásný zimní den a z oblohy padala vločka za vločkou. Tento krásný den jsem se jen tak toulal hlubokými brdskými lesy se zvědavostí v kožíšku. Věděl jsem, že narazím na něco neobvyklého. Tušil jsem, že narazím na něco, co nejen mne nebude kebule brát. Jediné co jsem netušil, bylo, co opravdu objevím.

Toulal jsem se hlubokými lesy, tlapkal jsem po měkoučké lesní cestě. Co chvilku jsem si zasvištěl slalom mezi stromy, co chvilku jsem se kouloval s člobrdicí. Nejednou jsem prohnal ségruši vysokou trávou, nejednou jsem před ségruší utíkal. Užíval jsem si krásný zimní den v pohádkových Brdech tak, jak to umím jen já.

Obdivoval jsem vysoké stromy, které držely spoustou sněhu. Oprašoval jsem snížek ze stromků, kterým tak tak koukala špička. Toulal jsem se lesem, když jsem zmerčil pořádný hřib. To vám štěknu kamarádi, jak jsem hřib zmerčil, překvapením jsem se posadil. Kebule mi nebrala jak je možné, že za bílé zimy uprostřed brdských lesů roste hřib.

Jen co jsem se z překvapení jen trošku probral, vydal jsem se na průzkum. Pomalu a obezřetně tlapkal jsem kupředu. Tlapka střídala tlapku a já byl hřibu čím dál tím blíže. Čím blíže u hřibu jsem byl, tím delší krůčky jsem dělal. Čím delší krůčky jsem dělal, tím přikrčenější jsem byl. Čím přikrčenější jsem byl, tím pomaleji jsem postupoval.

Po chvíli delší než dlouhé dorazil jsem k hřibu. Takový hřib jsem ještě v životě nezmerčil. Tedy vlastně zmerčil. Kdysi dávno v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy.

Najednou mi to štěklo. Jen co jsem se pohroužil do myšlenek, vzpomněl jsem si, že už jsem podobný hřib zmerčil. Ale někde úplně jinde. Až u dalekého Kloboučku. Ale tady?

Jen co mi štěklo, že se nic neděje, vyskočil jsem a zase jsem si sednul. Byl jsem na místě, kde byl hřib vedle hřibu. Jeden byl velký, druhý ještě větší. Našel jsem i hřib, který byl větší než já. To vám štěknu kamarádi, já jsem byl v pohádce. Byl jsem v pohádce, do které se můžete vydat i vy. Kde hřiby najdete, najdete pod odkazem níže. A když se v mých stopách vydáte, zjistíte, že na místě nejsou jen hřiby. Ale víc vám neštěknu. To bych vás připravil o pořádné překvápko.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.