Křemel

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5719439N, 13.7770486E

 

Vrchol naleznete zde: https://mapy.cz/s/pocobeguru

Dnes vás zavedu na vrchol Křemel, který najdete v nádherné přírodě chráněné krajinné oblasti Brdy. Cesta na Křemel je sice náročnější, ale stojí za to. Ptáte se proč? To se dočtete v mém dnešním příběhu a v mé knize S Tuláčky cestou necestou. V knize jsem se o Křemelu rozštěkal více, než dnes v tomto článku.

Tlapkal jsem hlubokým lesem. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod stromy rostl keř vedle keře a květina vedle květiny. Kde bylo pod stromy jen trošku místečka, byl balvan či kámen. Kde nebyl balvan či kámen, rostl malý stromek, který se co nevidět přihlásí o slovo.

Tlapkal jsem nádherným lesem, spokojeně jsem si do kroku vrtěl chvostem a těšil jsem se z každé chvíle, kterou jsem mohl trávit v této krásné přírodě. Tlapkal jsem zaposlouchaný do zpěvu kamarádů ptáčků, kteří pěli ty nejkrásnější písně. Tlapkal jsem zaposlouchaný do zurčení potůčku, který krásu místa podtrhl. Tlapkal jsem krásnou přírodou, co chvilku jsem se prosvištěl po boku kamaráda motýla či čmeldy a cesta mi šla krásně od tlapek.

Tlapkal jsem do mírného kopečka a pod fousky si poštěkával, jak je tu krásně. Vždyť od doby, co jsem byl na místě naposledy, se v lese nic nezměnilo. Tedy, abych pravdu štěkl, změny tu jsou, ale malé a krásné. Od mé poslední návštěvy stromy povyrostly a keře se rozrostly. Květiny se rozmnožily a potůček je silnější než kdy dříve. I kamarádi se v místě vyskytují častěji než často. Kámošek srnek, těch bych se podle stop nedopočítal. Zmerčil jsem i stopy kámoše divočáka a kámošky lišky.

Po stopách kámošů jsem se tentokrát nevydal. Tlapkal jsem stále po cestě, kochal jsem se přírodou a užíval si chvíli tady a teď. Dotlapkal jsem na mne tak dobře známé rozcestí, odbočil jsem doleva a cestou rozmáčenější než rozmáčenou, pokračoval jsem dál. Co chvilku jsem prosvištěl louží, co chvilku jsem se vyláznil ve voňavém bahýnku. Než jsem se na super bájo cestě rozkoukal, cesta skončila a přímo přede mnou se začal zvedat vrcholek mezi brdskými vrcholky patřící mezi mé nejoblíbenější.

Dotlapkal jsem do míst, kde hluboký les končí a přichází kamenné moře. Kamenné moře tak typické pro vrchol Křemel. Vrchol, na který není nejlehčí se vyšplhat. Když už se však na vrcholek vyškrábete, čeká vás místo krásné a tajemné. Místo člobrdy neobjevené, zato plné mých lesních kámošů. A nejen jich.

Když jsem zmerčil mne tak dobře známé kamenné moře, zhluboka jsem se několikrát nadechl a vydal jsem se do kopečka. Tlapkal jsem kamenitou pěšinkou do prudkého kopce. Co chvilku se pěšinka stočila, co chvilku změnila směr. Míjel jsem malé stromky, míjel jsem spoustu kamení. Přeskočil jsem padlý strom a než jsem se nadál, byl jsem na vrcholku.

Stál jsem na vrcholu Křemel s jazykem u kotníků a s radostí v kožíšku. Všude, kam očadlo dohlédlo, bylo borůvčí. V borůvčí jsem merčil borůvku vedle borůvky. Tentokrát nebyl Křemel zeleno hnědo šedivý. Tentokrát na vrcholu převládala modrá a zelená barva.

Stál jsem na vrcholu, nabíral jsem dech a čekal na člobrdici. Stál jsem na místě, neschopný pohybu. Až když se ke mne člobrdice připojila, mohl jsem se pohnout. Protlapkal jsem pěšinkou mezi borůvčím, protlapkal jsem kolem několika borovic. Když stoupání skončilo nadobro, vydal jsem se po pěšince po mé pravé tlapce a dotlapkal do míst, kde ták rád odpočívám.

Dotlapkal jsem k ohništi, kde si s člobrdicí vždy pořádně odpočinu. Dotlapkal jsem na místo, kde je naprostý klid a kde kamarádi ptáčci pějí ty nekrásnější písně. Dotlapkal jsem na místo, kde má jeden svět jako na tlapce. Dotlapkal jsem na místo, odkud je parádní výhled do dálky daleké, na hluboké lesy a kamenné moře. Dotlapkal jsem na místo, kam se tak rád vracím.

Knihu S Tuláčky cestou necestou si můžete pořídit zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422

 

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.