Kůgelova chata

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5623828N, 13.8490089E

 

Kůgelovu chatu naleznete zde: https://mapy.cz/s/rafugeluza

Dnes vás zavedu ke Kůgelově chatě, kterou jsem hledal při svých toulkách po stopách knihy S Tuláčky cestou necestou.

Byl krásný zimní den. Příroda byla schovaná pod sněhovou nadílkou, trošku mrzlo a větřík jen tak jemně pofukoval. Byl krásný zimní den stvořený pro pořádnou prochajdu.

I já jsem tohoto krásné dne na prochajdu vyrazil. Toulal jsem se hlubokými brdskými lesy, zdolával jsem kopečky. Svištěl jsem slalom mezi stromy do nitra hlubokého lesa, klouzal jsem se na zamrzlých loužích, které zima vytvořila na lesních cestách.

Toulalo se mi, jedna radost. Co chvilku jsem zaslechl zahvízdat kamaráda ptáčka, co chvilku jsem dělal psí kusy se ségruší. Toulal jsem se jen krátce, když jsem zmerčil mne ták dobře známou lesní cestu.

Jen co jsem známou lesní cestu zmerčil, změnil jsem směr a už jsem svištěl pod vysokými stromy. Prosvištěl jsem kolem oplocenky, dosvištěl jsem na horizont. Tady jsem se měl podle knihy vydat rovně, ale já se vydal doleva.

Svištěl jsem lesem a nic mne nemohlo zastavit. Svištěl jsem kupředu a na pokyny člobrdice jsem nedbal. Svištěl sem kupředu ták rychle, až mi od tlapek odlétal snížek a ušadla mi plápolala na kebuli. Nesvištěl jsem však ták dlouho, abych se unavil, když hluboký les skončil a přímo přede mnou objevila se tajemná lesní chatka.

To vám štěknu kamarádi, než jsem k chatce dosvištěl po trase popsané v knize a po cestách značných v mapě, to vám byla doba. Jako dnes vidím, jak člobrdice drží mapu v ruce a trvá na tom, že půjdeme po cestě. Tehdy jsem člobrdici poslechnul. Ale dnes? Dnes jsem dal na svůj famfrňák a přes slabý odpor člobrdice svištěl jsem přímo za svým cílem, který byl blíže, než se jen člobrdici zdálo.

To se ví, jako vždy jsem si chatku pořádně prohlédl. Na posezení se podepsal zub času. Ale chata, ta vypadá jako zamlada. Ani okolí chaty se moc nezměnilo. Snad jen ostnatý drát, který brání vstupu a pádu do lomu se ještě více prohnul. Místy se dokonce drát prohnul tak, že leží až na zemi. Ale jinak je na místě vše tak, jak se píše v mé knize.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.

 

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.