Mariina studánka

Dnes vám štěknu o Mariině studánce, kterou najdete ukrytou v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy.

Tlapkal jsem hlubokým lesem. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké jehličnany. Kde nerostly vysoké jehličnany, rostly mladé rozčepýřené smrčky. Do kroku mi krásně pěli ptáčci, a co chvíli se na obloze objevil kamarád Puňťa, který svými paprsky rozzářil hluboký les.

Tlapkalo se mi, jedna radost. Tlapky mne nesly po měkoučké lesní cestě, která byla porostlá trávou. Co chvilku se mi od tlapek ozvalo čvachtnutí, to když jsem šlápnul do louže. To vám byla legranda. Vždy, když se ozvalo čvachtnutí, radostně jsem nadskočil. Jakpak by také ne, vždyť vodička byla studená a jakmile mi kapka dolétla na bříško, pořádně mne postudila.

Tlapky mne nesly hlouběji a hlouběji do voňavého lesa. Co chvilku jsem zmerčil tajemnou pěšinku, co chvilku jsem zmerčil měkoučkou lesní cestu. Já však tlapkal přímo za famfrňákem po cestě, kterou jsem si vybral. Žádné navazující cesty ani pěšinky jsem nezkoumal.

S famfrňákem v pohotovosti jsem tlapkal stále kupředu. Co chvilku jsem navětřil kámoše divočáka, co chvilku jsem navětřil kamarádku srnku. Co chvilku mi před famfrňákem proletěl motýl, co chvilku jsem zmerčil kamaráda ptáčka. Takhle živý les už jsem hodně dlouho nikde jinde než v Brdech nepotkal. Tolik života v lese, to se vidí snad jenom tady a možná ještě v Píseckých horách, které mám také moc rád.

S kebulí plnou myšlenek mne tlapky nesly stále kupředu. Míjel jsem pařezy, míjel jsem balvany, užíval jsem si chvíli tady a teď, když se najednou tlapky zastavily a famfrňák vyletěl k obloze. Jen co očadla zmerčila modrou oblohu a kamaráda Puňťu, famfrňák zavětřil a navětřil super bájo svěží vůni.

Jen co famfrňák ucítil svěží vůni, tlapky se daly do pohybu a já svištěl lesní cestou kupředu, na to nejvoňavější místečko v okolí. Svištěl jsem lesní cestou pod vysokými jehličnany. Co chvilku jsem svištěl kolem mladého rozčepýřeného smrčku. Nejednou jsem obsvištěl pařez, nejednou jsem obsvištěl velký balvan. Než jsem se nadál, už jsem skákal přes cestu plnou voňavého bahýnka. Bahýnka, které k mému velkému překvapení tlapky nezastavilo.

Přeskočil jsem lesní cestu a v mžiku jsem byl na pěšince. Přímo přede mnou rostla vysoká tráva, ze které vykukovala malá dřevěná stříška. Stříška, zpod které se ozývalo příjemné zurčení vodičky. Svěží vodičky, kterou jsem navětřil v dáli daleké a za jejíž vůní jsem se vypravil hlubokým lesem.

Než jsem se nadál, prosvištěl jsem po pěšince a stál jsem u studánky. Krásné dřevěné studánky, která stojí v hlubokém lese. Byl jsem u studánky, která je maskovaná vysokou trávou a ze které vytéká potůček super bájo chutné a osvěžující vodičky.

Stál jsem u Mariiny studánky. U studánky, která má tak silný pramen, že vytváří hluboký potůček. Nabrat vodu ze studánky, to se člobrdici nepodařilo. Zato nabrat vodu z potůčku, to už se člobrdici povedlo. A jak jí vodička chutnala. A mne také. Já se ovšem napil až dále po proudu, těsně u oplocenky.

To vám štěknu kamarádi, stromky v oplocence mají takové štěstí, že pijí tak chutnou vodičku. Stojí nad potůčkem, stráží koryto a čerpají spoustu síly z této chutné vodičky. Nebude dlouho trvat a studánku z jedné strany schovají. Z druhé strany bude studánka střežena vysokou trávou. To pak nebude žádná legranda studánku objevit. Ale dnes, dnes studánku objeví každý, kdo má očadla či famfrňák v pohotovosti.  

Chystáte se na dovolenou do Brd a přemýšlíte nad ubytováním jen, co by pro kostičku doběhl, od chráněné krajinné oblasti Brdy? V tom případě vám doporučím ubytovat se v hotelu Pod Kokšínem. Kromě ubytování v krásném prostředí s milým personálem si můžete zkusit zahrát golf, vydat se do Brd, kam je to jen pár kroků, nebo se můžete vydat na výlet do okolních obcí, kde jsou k vidění chaloupky, které se jen tak nevidí. A pokud nevíte, kam na výlet, sledujte můj Instagram @tulaccinacestach, i tam najdete mnou prozkoumaná místa.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.