Meteoradar Praha

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6582856N, 13.8178039E

 

Meteoradar naleznete zde: https://mapy.cz/s/fuhukunotu

Dnes vás zavedu k jednomu z nejfotografovanějších míst v Brdech, k meteoradaru na vrcholu Praha. Proč sem člobrdové za fotkou stoupají, to je mi záhadou. Mne sem tlapky zanesou pouze tehdy, když kolem meteoradaru procházím na jedno z mnoha krásných pozapomenutých míst. Jen tehdy se tu nechám zvěčnit a člobrdici dovolím udělat pár snímků. Ale že bych sem tlapkal proto, abych se tu otočil a tlapkal zpět? Na to mne neužije.

Tlapky mne nesly nádhernou oranžovou cestou, kterou znám pouze z chráněné krajinné oblasti Brdy. Cestou, kterou lemuje hustý les. Po pravé tlapce mne doprovázely vysoké stromy, pod nimi kapradí, mech a borůvčí. Dokonce i pařezy a balvany se občas v celé té kráse objevily. A těch pěšinek, těch jsem zmerčil, no jé je. Už se těším, až letošní mláďátka povyrostou, já se na místo vrátím a pěšinky budu moci prozkoumat.

Tlapkal jsem oranžovou lesní cestou. Do kroku mi pěli ptáčci, co chvilku se na obloze objevil kamarád Puňťa a zahřál mi kožíšek svými hřejivými paprsky. I famfrňák si přišel na své. Les krásně voněl a bylo jedno, jestli větřil zleva nebo zprava. Byla to vůně krásná a omamná. Do kroku jsem si spokojeně vrtěl chvostem a cesta mi šla krásně od tlapek.

Míjel jsem vysoké stromy, míjel jsem hustý les. Co chvilku jsem na stromě zmerčil namalovanou žlutou značku, ale tím jsem si kebuli moc nelámal. Chtěl jsem se projít, chtěl jsem svištět lesem a užívat si přírodu. Dnes jsem se za ničím nehnal, dnes jsem neměl žádný cíl, který bych měl najít.

Cesta vedla mezi stromy. Co chvilku vysoké stromy nahradil mladý les. Co chvilku mladý les naopak nahradily vysoké stromy, které stínily cestu. Minul jsem i místo, kde se nedávno těžilo a kde zanedlouho porostou nové pidi stromky. Tlapkal jsem přímo za famfrňákem, užíval si chvíli tady a teď a přemýšlel, kam mne tlapky zanesou.

Tlapkal jsem stále za famfrňákem, až jsem dotlapkal do místa, kde jsem mohl tlapkat dále rovně přes vyhlídku, nebo odbočit doprava, do pohádkového lesa. To se ví, odbočil jsem do pohádkového lesa. Tlapkal jsem cestou v hustém lese, tlapkal jsem mezi mladými stromky. Mnohokrát jsem zmerčil mraveniště, mnohokrát jsem zmerčil spadlý strom či vyvrácený kořen. Tlapkal jsem cestou, která mi ukazovala přírodu, která žije svým vlastním životem. Životem, který je vidět a nikdy mne neomrzí jej pozorovat.

Užíval jsem si přírodu, tlapkal jsem stále za famfrňákem, když přímo přede mnou, v dálce ne moc daleké, zmerčil jsem brdský meteoradar. Viděl jsem ho za lesem, jen kousíček přede mnou. V tu chvíli jsem kopnul do vrtule a svištěl kupředu, s větrem o závod.

Les, kterým jsem svištěl, najednou skončil. Cesta se rozestoupila a já se ocitl na rozcestí. Na rozcestí, kde se potkává mnoho cest. Některé zpevněné, jiné podmáčené lesní. Jen jedno mají všechny cesty společné. Potkávají se na rozcestí, kterému vévodí obrovský meteoradar. Meteoradar, který je vidět z dálky daleké. Meteoradar, který hlídá krásný černý kámoš. Kámoš, který kdykoli mne vidí, vrtí mi chvostem na pozdrav.

Dotlapkal jsem k brdskému meteoradaru nedaleko vrcholu Praha. Dotlapkal jsem na místo, které navštěvuje spousta člobrdů. Dotlapkal jsem na místo, které jsem nikdy nepochopil. Dodnes mi nedoštěklo, proč je toto místo mezi člobrdy tak oblíbené a proč si jej chodí fotit. Ale kdo ví, třeba mi to prozradíte, možná na to jednou přijdu sám. A pokud ne, nevadí. Stejně mne sem tlapky opět zanesou, a to až půjdu na jedno z mých oblíbených míst v okolí. Vždyť na rozcestí u meteroradaru je tolik cest, které vedou na super bájo místa, že je z čeho vybírat.

Chystáte se na dovolenou do Brd a přemýšlíte nad ubytováním jen, co by pro kostičku doběhl, od chráněné krajinné oblasti Brdy? V tom případě vám doporučím ubytovat se v hotelu Pod Kokšínem. Kromě ubytování v krásném prostředí s milým personálem si můžete zkusit zahrát golf, vydat se do Brd, kam je to jen pár kroků, nebo se můžete vydat na výlet do okolních obcí, kde jsou k vidění chaloupky, které se jen tak nevidí. A pokud nevíte, kam na výlet, sledujte můj Facebook @Tuláčci nebo Instagram @tulaccinacestach, i tam najdete mnou prozkoumaná místa.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.