Obora U Slaniny

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6780239N, 13.9357747E 

 

Oboru s kámošem Větrníkem naleznete zde: https://mapy.cz/s/pufelufeva

Dnes vás zavedu za kámošem Větrníkem, kterého jsem navštívil v hlubokých brdských lesích.

Byl krásný podzimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a svými paprsky zahříval zem. Větřík jemně vanul, stromy zářily hřejivými barvami podzimu a mne štěklo, že by byla věčná škoda jen tak sedět doma a čekat na zimu. Kopnul jsem proto do vrtule, hupsnul jsem do kámoše Toyoťáka a než bys pro kostičku dosvištěl, už jsem z Toyoťáka vyskakoval před hlubokými brdskými lesy.

Jen co se mé tlapky dotkly pevné země, navětřil jsem super bájo vůni. Tentokrát jsem necítil super bájo vůni lázní či svěží vůni vodičky. Cítil jsem super bájo vůni podzimní přírody. Cítil jsem super bájo vůni, která celé mé já rozskotačila a než člobrdice stihla posbírat všechny nezbytnosti potřebné k výletu, už jsem hopsal měkoučkou lesní cestou do hlubokého lesa.

S člobrdicí po boku se hopsání změnilo ve svištění. Svištěl jsem měkoučkými pěšinkami do hlubokého lesa. Nedaleko od lesní cesty jsem se otočil a vracel jsem se zpátky k člobrdici. Mnohdy jsem svištěl měkoučkou pěšinkou slalom mezi stromy, mnohdy jsem se vydal po pěšince do hloubi lesa po stopě kámošky srnky.

Svištěl jsem po pěšinkách v nádherném lese. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod vysokými stromy merčil jsem koberce mechu i borůvčí, merčil jsem vřes a mnoho dalších rostlinek. Co chvilku jsem zmerčil květinu, co chvilku jsem zmerčil pařez či balvánek porostlý mechem. Svištěl jsem nádhernou přírodou, kterou jsem si užíval tak, jak to umím jen já.

Nesvištěl jsem dlouho, když hluboký les skončil. Po mé pravé tlapce zmerčil jsem malou louku, po mé levé tlapce zmerčil jsem plot. Z dálky jsem si myslel, že jsem zmerčil plot lesní školky, ale něco mi tu neštymovalo. Musel jsem se vypravit na průzkum.

Jen co jsem plot zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu rychleji než rychle. Svištěl jsem kupředu, od tlapek se mi prášilo a ušadla mi plápolala na kebuli. Usvištěl jsem mnoho rychlých kroků a dosvištěl jsem na konec lesa. Skočil jsem pár dlouhých skoků, když jsem zmerčil něco, co mi vyrazilo dech.

Za plotem po mé levé tlapce zmerčil jsem louku. Za loukou zmerčil jsem hluboký les. Na louce mne čekalo překvapení, které jsem v hlubokém lese nečekal. Na nevelké louce zmerčil jsem domeček. Před domečkem zmerčil jsem rybníček. Na rybníčku zmerčil jsem kámošky kachny. Na nevelké louce zmerčil jsem i spoustu kámošů s parádním parožím na kebuli. Zmerčil jsem stádo kámošů jelenů a laní. Jen kolouška jsem nezmerčil.

Jak jsem zmerčil kámoše jeleny, posadil jsem se a čekal, který kámoš se za mnou vypraví na kus štěku. Seděl na místě klidněji než klidně, když jsem zaujal mladého statného jelena, který se ke mne rozvážnými kroky vypravil. Tlapkal ke mne pomalu a vzpřímeně a já stále seděl.

Přišlo mi jako věčnost, než ke mne kámoš jelen dorazil. Když mi vytroubil, že se jmenuje Větrník a že mne provede kolem obory, byl jsem moc rád. Provedl mne kolem rybníčku, představil mi kámošky kachny, vytroubil mi, že letos máme krásný podzim a že se na Větrníka chodí koukat mnoho člobrdic se svými svišti. Nakonec Větrník zapózoval, zatroubil mi na rozloučenou a vrátil se zpátky ke svému stádu, kde se uložil k odpočinku mezi ostatní jeleny.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.