Památník českých fousků

Dnes vás zavedu na místo, které nenajdete v mapách. Zavedu vás na místo, které je ukryté v hlubokých brdských lesích a upomíná na začátek chovu českých fousků. Toto místo již určitě znáte. Štěknul jsem o něm i v knize S Tuláčky cestou necestou.

Byl krásný zimní den. Na zemi ležel snížek, z oblohy padaly sněhové vločky a já jsem se toulal hlubokými brdskými lesy. Toulal jsem se místy mne ták dobře známými. Toulal jsem se místy, o kterých jsem štěknul ve své knize S Tuláčky cestou necestou a pozoroval jsem změny, které se v místech za dobu mé nepřítomnosti nastaly.

Svištěl jsem měkoučkou lesní cestou hlubokými brdskými lesy. Po levé tlapce jsem měl bučinu plnou majestátních buků. Po tlapce pravé jsem měl les plný mladých jehličnatých stromků a pod nimi merčil jsem pidi stromky. Svištěl jsem po lesní cestě, svištěl jsem slalom mezi vysokými buky. Najednou, zničehonic, přímo přede mnou, zmerčil jsem obrovské dřevěné stavení.

Jen co jsem stavení zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu s větrem a s radostí v kožíšku. Svištěl jsem kupředu rychleji než rychle. Od tlapek mi odlétalo spadané listí a sníh. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost vyrovnával zatáčky a já jsem pevně věřil, že mi tlapky nepodjedou a já ke svému cíli dorazím po čtyřech.

Stačilo mi jen pár rychlých kroků a byl jsem u stavení. Stačil mi jeden dlouhý skok a já věděl, že jsem dosvištěl do baru pro mé lesní kámoše. Dosvištěl jsem k baru, kde měli mí lesní kámoši voňavé seno k nadlábnutí.

Jak jsem tak stál v baru, štěklo mi, že jen mrňousek ode mne, po pravé straně lesní cesty, u malého dřevěného plůtku, ukrývá se vzpomínkový kámen. V mžiku jsem opustil bar a než bys pro kostičku dosvištěl, už jsem svištěl kupředu, ke mne ták dobře známému místu.

Nesvištěl jsem dlouho. Stačilo mi jen pár rychlých kroků a byl jsem u kamene. K mému velkému překvapení jsem zjistil, že jeho nápis už je sotva čitelný. Ale kámoš fousek, ten při troše představivosti stále poznatelný je.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.