Partyzánská studánka

Dnes vás zavedu k Partyzánské studánce, ukryté hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy. Musím vám štěknout, najít tuto studánku, to byl skoro nadpsí výkon. Ale zadařilo se.

Od prvního bílého dne jsem k nezastavení. Neustále musím někde pobíhat a objevovat místa dobře mi známá i neznámá. Nyní, když kontroluji místa, co jsem za poslední rok objevil, spoustu jich přes polštáře sněhu nepoznávám. A cesty k nim? I u těch mi někdy přijde, že po nich tlapkám prvně.

Tlapkal jsem hlubokým lesem zasněženou lesní cestou. Snížek, který na cestě zbyl, ukrýval ledovou vrstvu pod sebou. Musel jsem tlapkat hodně opatrně, pokud jsem se nechtěl klouzat. A to jsem se samozřejmě chtěl.

Jen co jsem led pod sněhem objevil, daly se tlapky do pohybu a já svištěl kupředu, s větrem o závod. Svištěl jsem po cestě, kterou lemovaly vysoké stromy. Stromy místy jehličnaté, jinde listnaté. Svištěl jsem tak rychle, že mi sníh od tlapek odlétal. Chvostem jsem mával člobrdici na rozloučenou. Jen co jsem dosvištěl do míst, kde byla cesta širší než obvykle, zastavil jsem přední tlapky a zadními se sklouznul tak, abych se otočil čelem k člobrdici. Jen co jsem na člobrdici koukal, kopnul jsem do vrtule a ze všech sil se na kluzké cestě snažil rozeběhnout. To se ví, tlapky mi podkluzovaly a nechtěly se hnout z místa. Ovšem když se pohnuly, to jsem pak svištěl, s větrem o závod.

Chvílemi jsem svištěl tak rychle, až jsem se bál, že se nezastavím včas. Musím na sebe štěknout, že jsem blbnul jako malé štěndo a užíval si každou chvilku klouzavé cesty. Člobrdice, která mne doprovázela, povídala něco o rozumu. Jenže rozum pro dnešek zůstal doma. Já se musel vyřádit.

Už ani nevím, kolikrát jsem svištěl kupředu, abych se po chvilce mohl sklouznout, otočit se a svištět zpátky k člobrdici. Cesta mi utíkala krásně od tlapek. Překlouzal jsem rozcestí, překlouzal jsem bučinu, když v tom famfrňák ucítil vůni super bájo vodičky.

Nebyla to však jen vodička, co famfrňák navětřil. Cítil jsem i vůni bahýnka, kterou jsem opravdu dlouho necítil. Nastražil jsem ušadla a pořádně se zaposlouchal. Jaké bylo mé překvapení, když ušadla zaslechla slabé hučení tekoucí vodičky. To byla ta správná chvíle, dát si pauzu v blbnutí a začít zkoumat okolí.

Pomalým a rozvážným krokem jsem tlapkal přímo za famfrňákem. Už mi snížek za tlapami neodletoval, ani mi zadní tlapy neklouzaly. Nyní jsem tlapkal se vztyčenou kebulí a hledal místečko, které mne tak přitahovalo. Po několika klidných krocích jsem objevil pěšinku. Pěšinku pouhým očadlem sotva znatelnou.

Jen co jsem pěšinku objevil, tušil jsem, že jsem skoro u cíle. Omamná vůně byla skoro u mého famfrňáku. Ušadla slyšela zurčení vodičky tak blízko, že jsem z opatrného tlapkání přešel do ještě opatrnějšího tlapkání.

Jen pár krůčků po pěšince jsem ušel a byl jsem v cíli. Zmerčil jsem potůček a vedle něho super bájo bahenní lázně. Jen mrňousek od sebe jsem zmerčil kamenný kruh, ze kterého vodička vytékala.

Nevěděl jsem, kam koukat dřív. Nevěděl jsem, zda si mám prohlížet studánku, pro Brdy hodně netypickou, nebo zda mám pozorovat super bájo bahenní lázně, u kterých je s podivem, že nejsou zmrzlé.  Rozhodování to bylo tak těžké, že jsem prozkoumal důkladně jak lázně, tak studánku. To se ví, vyláznil jsem se jen po kotníky. Na pořádnou bahenní lázeň si budu muset ještě chvilku počkat. Ale i tak jsem byl spokojen.

Jen málokdy v Brdech narazím na studánku, která nemá dřevěný domeček. Takových studánek jsem objevil snad jen tolik, že bych je na drápkách jedné tlapky spočítal. Zato studánek s domečkem, těch jsem objevil tolik, že spočítat je, to by byl nadpsí výkon. Ať však objevím studánku s domečkem či bez, mám z ní ohromnou radost. A pokud je ve studánce vodička, tak je to ta největší radost, jakou mohu z objevu studánky mít.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.