Partyzánský bunkr

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5645036N, 13.7780208E

 

Partyzánský bunkr naleznete zde: https://mapy.cz/s/levemumene

Dnes vám štěknu o partyzánském bunkru, který najdete nedaleko vrcholu Třemšín, v chráněné krajinné oblasti Brdy. Vím, štěkal jsem vám o něm již několikrát, ale ani nevíte, jak moc se toho za poslední rok na místě změnilo.

Tlapkal jsem hlubokým lesem zasněženou lesní cestou. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Tu jsem merčil smrk, jinde buk, jen málokdy jsem merčil jiný strom. Hned vedle cesty, po které jsem tlapkal, rostlo nepřeberné množství keřů. Spokojeně jsem tlapkal přímo za famfrňákem a užíval si les se vším, co k lesu patří.

Netrvalo dlouho a očadla zmerčila něco, co bych nečekal. Les, kterým jsem doposud tlapkal, jako by mávnutím kouzelného proutku skončil. Zničehonic vysoké stromy a nepřeberné množství keřů zmizelo a přímo přede mnou se objevila holina. Holina, na které byla jen spousta pařezů a balvanů.

Na začátku procházky jsem si myslel, že dnes nikam svištět nebudu. Myslel jsem, že se projdu klidným tempem po boku člobrdice. Jenže ve chvíli, kdy očadla místo lesa zmerčila holinu, tlapky se daly do pohybu a já svištěl kupředu, s větrem o závod. Ušadla mi vlála na kebuli, chvost vyrovnával zatáčky a tlapky mne nesly kupředu tak rychle, že jsem si ani neužil poslední kousek lesa, kterým jsem tlapkal.

Po několika rychlých krocích jsem byl na místě. Stál jsem na holině s hlubokým lesem za chvostem. Prohlížel jsem si místo a nevěřil vlastním očadlům. Tolik pařezů a balvanů co na místě bylo. Nebýt rozcestí, které tak dobře znám, myslel bych si, že jsem na místě, kde jsem nikdy předtím nebyl.

Jenže rozcestí mluvilo za vše. Když jsem několikrát otočil kebulí, abych se zorientoval, očadla zmerčila přístřešek na Třemšíně. Ano, ten přístřešek, ze kterého je letos parádní vyhlídka. Musím štěknout, že od přístřešku vypadá místo mnohem lépe. Zda je to jiným pohledem, nebo vyhlídkou která nejednoho rozptýlí, kdo ví.

Sotva jsem se zorientoval, tlapky se daly opět do pohybu. Nesly mne mezi pařezy a balvany. Očadla měla co dělat, aby všechno prohlédla. Jak jsem tak tlapkal stále kupředu, mé tempo se změnilo. Z opatrného tlapkání se stalo pobíhání. V kebuli jsem měl jedinou myšlenku. Co nejdříve jsem chtěl být u partyzánského bunkru. Bunkru, který mám tak rád.

Pobíhal jsem mezi balvany a pařezy a hledal svůj cíl. Tak moc jsem doufal, že bude na svém místě, že jsem se nesoustředil na nic jiného. Systematicky jsem svištěl mezi pařezy. Co chvilku jsem byl u lesa, který byl kus přede mnou. Co chvíli jsem se trošku jinudy vracel směrem k člobrdici. Jenže bunkr ne a ne najít.

Už ani nevím, kolikrát jsem svištěl k lesu, abych se vracel zpátky k člobrdici. Nespočítal bych, kolik pěšinek jsem vyšlapal. Jenže bunkr jsem stále nenacházel. Les, který na místě za bunkrem zůstal, mne vždy vrátil zpět. Věděl jsem, že bunkr musí být někde předním.

Málem jsem své hledání vzdal. Rozhodl jsem se, že se vrátím na cestu k člobrdici a půjdu po jejím boku. Jen poslední pěšinku jsem si chtěl vyšlápnout. Ani nevíte, jak moc dobře jsem udělal.

Tlapkal jsem od lesa těsně vedle cesty, zpátky k člobrdici. Tlapky mne nesly tak pomalu, že očadla stíhala merčit okolí. Famfrňák jsem měl v pohotovosti, zda neucítí něco, co by bunkr prozradilo. Tlapkal jsem, co tlapka tlapku mine, když v tom najednou, jsem stál přímo naproti dveřím. Dveřím mne tak dobře známým.

Stál jsem u dveří a prohlížel si partyzánský bunkr. Ta tam byl chodníček, který k bunkru vedl. Ta tam bylo zábradlí, které vedle chodníčku vedlo tuláky k bunkru. Ta tam byly všechny záchytné body, podle kterých se může turista řídit. Jen bunkr zůstal na svém místě. Dokonce je ve stavu, kdy se v něm dá pobýt.

Musím vám štěknout, že nyní je bunkr tak dobře maskován, že by se v něm ani partyzáni nemuseli bát. Jen tak by je někdo nevyčmuchal. A to ani čmuchal, který by si myslel, že má celé okolí v merku. To už je co štěknout.

 

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.