Pod Kazatelnou

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6943533N, 13.9448844E

 

Vyhlídkové místo naleznete zde: https://mapy.cz/s/mozelazubo

Dnes vás zavedu na jedno z brdských vyhlídkových míst, které nemá jméno. Místo, o kterém vám dnes štěknu, se nachází jen mrňousek od Kazatelny, o které jsem vám štěknul včera. Toto místo jsem našel cestou k Toyoťákovi a člobrdice zjistila, že je dokonce zakreslené v mapách.

Byl krásný podzimní den a já jsem se toulal chráněnou krajinnou oblastí Brdy. Opustil jsem vyhlídkové místo Kazatelna a tlapkal jsem dál z kopečka po široké pěšině v hlubokém lese. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy, které hrály všemi barvami. Merčil jsem zelené jehličnany, merčil jsem zlaté modříny. Merčil jsem i barevné listnáče, které hrály tolika barvami, že vám všechny ani nevyštěkám.

Byl krásný den a já jsem se toulal nádhernou přírodou. Les krásně voněl, větřík lehce vanul a Puňťa na obloze zářil a dělal den ještě krásnějším. Co chvilku paprsky Puňti rozzářily listy stromů, co chvilku se paprsky kamaráda Puňti rozlily mezi větvemi stromů. Toulal jsem se dlouho hlubokými lesy a stále jsem se těšil z krásných pohledů.

Pěšina, po které jsem tlapkal, vedla stále z kopečka. Po levé tlapce jsem měl pořádný krpál, po pravé tlapce jsem měl parádní sráz. Musel jsem si dávat velký pozor, kam šlapu, abych lesem protlapkal bez újmy. A že to nebylo zrovna snadné, to si asi umíte představit. Vždyť kdo by si čůčoval pod tlapky, když všude kam jen očadlo dohlédne je tolik krásy k vidění.

Měl jsem v tlapkách mnoho kroků, když jsem jen mrňousek před sebou zmerčil mezi barevnými stromy parádní výhled. V tu chvilku jsem kopnul do vrtule a v mžiku jsem svištěl z kopečka rychleji než rychle. Svištěl jsem z kopečka ták rychle, až mi od tlapek odlétalo spadané listí. Svištěl jsem ták rychle, že mi ušadla plápolala na kebuli. Svištěl jsem kupředu, spokojeně jsem si vrtěl chvostem a nic mne nemohlo zastavit.

Po několika rychlých krocích začal jsem brzdit. Dosvištěl jsem na místo, odkud jsem měl svět jako na tlapce. Vyskočil jsem si na pařez a už jsem se kochal výhledem. Opět jsem merčil blízkou Příbram i vzdálené kopečky. Merčil jsem lesy, pole i louky, merčil jsem město i vísky. Celou tu krásu, kterou jsem merčil, doplňovaly barevné stromky.

To vám štěknu kamarádi, svět jsem měl jako na tlapce. I když z Kazatelny jsem merčil mnohem dál, odtud se mi zdál výhled krásnější. Díky barevným stromům byl výhled jako obraz. Obraz plný hřejivých barev, od kterého jeden nemůže odtrhnout očadla.

To se ví, chvilku jsem stál na pařezu a kochal jsem se výhledem. Ale jelikož nic netrvá věčně, i já jsem se musel roztlapkat a pokračovat o kus dál. Protlapkal jsem barevným lesem a než jsem se nadál, byl jsem opět na parkovišti, kde na mne trpělivě čekal kámoš Toyoťák.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.