Pramen

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5645900N, 13.7877000E

 

Bližší informace ke studánce naleznete zde: https://www.estudanky.eu/13666

Studánky a prameny hledám moc rád. A v Brdech, tam je hledám nejraději. Dnes vám štěknu o jednom takovém brdském pramínku, který zatím nemá žádné jméno ani domeček. Zato je plný čisté a chutné vodičky.

Tlapkal jsem hlubokým lesem chráněnou krajinnou oblastí Brdy. Gejzovu studánku jsem měl za chvostem a tlapky mne nesly dál a dál po zpevněné, bílým snížkem maskované, cestě. Tlapkal jsem z kopečka a užíval si nádhernou přírodu, kterou jsem měl všude kolem sebe.

Cesta mi utíkala krásně od tlapek. Ušadla poslouchala občasný zpěv ptáčků a famfrňák větřil, zda neobjeví další zajímavé místečko. Vždyť do pohádkového lesa, kterým jsem tlapkal, by se určitě další pohádkové místečko vešlo.

Tlapky mne nesly stále kupředu. Míjel jsem vysoké smrky a husté keře. Podél cesty mne doprovázel potůček. Co chvilku jsem hupsnul do lesa a svištěl slalom mezi stromy, abych se o mrňousek dál vrátil na cestu, po bok člobrdice.

Jak jsem tak tlapkal krásným lesem a užíval si chvíli tady a teď, kebulí se mi prohnala vzpomínka na léto. V tu chvilku mi to doštěklo. Poznal jsem místo, které jsem mapoval v létě. Gejzova studánka tehdy byla bez vodičky a já nedaleko od ní objevil další pramínek. Jenže kde byl?

Rozhlédl jsem se kolem sebe a snažil se vzpomenout. Kebulína mi moc nepomohla, tak jsem zkusil ušadla. Jenže ušadla slyšela zurčení potůčku vedle cesty a zpěv ptáčků opodál. Ani ona mi tak nápovědu neposkytla. Nezbývalo mi nic jiného, než se obrátit na famfrňák.

Zvedl jsem kebulínu k obloze a hluboce se nadechl. Větřil jsem vůni lesa a vlhkou vůni snížku. Už už jsem chtěl větření vzdát, když jsem ucítil slabou vůni svěží vodičky. Nebyla daleko, ale vůně, které mne provázely, mi větření vůbec neusnadňovaly.

Pomalu jsem dal tlapky do pohybu a nechal se vést za slabou vůní osvěžující vodičky. Tlapkal jsem mezi stromy, dotlapkal jsem k oplocence. Přeskočil jsem několik větví a než jsem se nadál, uviděl jsem majestátní jehličnan a u jeho kmene několik kulatinek.

V tu chvíli jsem věděl, že jsem u cíle. Tlapky se daly do pohybu a po několika dlouhých skocích jsem byl u stromu. U kořene stromu jsem zmerčil pramínek čiré vodičky. Větvička kapradí a několik lístků u vodičky dokouzlily pohádkovou krásu místa.

Byl jsem v cíli. Stál jsem nad pramenem svěží a čiré vodičky. Kochal jsem se krásou pramínku a spokojeně si vrtěl chvostem. Měl jsem obrovskou radost, že pramínek je stále na místě a stále vybízí k osvěžení. Takové pramínky mám moc rád.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.