Třemšín

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5650908N, 13.7782031E

 

Místo naleznete zde: https://mapy.cz/s/lavanahube

Třemšín, to není jen jedna z brdských osmistovek. Třemšín je oblíbeným turistickým místem. Nebylo snad výletu na něj, abych tu byl sám. Vždy jsem tu někoho potkal. A není se čemu divit. Vždyť na Třemšíně je tolik míst, která je třeba důkladně prozkoumat.

Kde jinde byste hledali jednu z brdských osmistovek, zříceninu hradu, parádní vyhlídku a posezení na jednom místě? Dokonce tu kdysi dávno stávala i rozhledna, po které tu dnes není ani památky. O možnostech kam se vydat z Třemšína, o těch vám štěknu jindy. To by byl dlouhý štěk. Dnes vám štěknu o Třemšíně a místech, která se nacházejí přímo na tomto vrcholu.

Tlapkal jsem hlubokým lesem chráněné krajinné oblasti Brdy. Křemel jsem nechal za chvostem a tlapky mne nesly pěšinkou mezi mladými rozčepýřenými stromky. Musel jsem si dávat pořádný pozor, abych tu nenarazil na místního kámoše. Byl jsem v místech, kde jich podle stop bydlí nespočet. Ať jsem viděl stopy srnky či kance, ani jednoho jsem potkat nechtěl. A potkat mazaného lišáka? S tím by bylo střetnutí na dlouhý štěk. Jenže na ten jsem neměl čas, já se těšil na Třemšín.

Byl jsem moc rád, když jsem měl hustý les s úzkou pěšinkou za chvostem a mohl tlapkat pod vzrostlými stromy. Protlapkal jsem kolem oplocenky, přetlapkal jsem lesní cestu a než jsem se nadál, stál jsem u kamenného moře pod Třemšínem. Tady jsem se musel zastavit a počkat na člobrdici. To se ví, tlapkat sám, tak jsem v mžiku nahoře. Jenže s člobrdicí? Té se touto cestou zdolává Třemšín těžko i za sucha, natož když jsou kameny schované pod sněhem. Stál jsem proto na místě a čekal na člobrdici a její rozhodnutí kudy dál.

K mému překvapení se rozhodla pro postup. To bylo takové překvapení, že jsem člobrdici radostí oběhl a vydal se kupředu. Opatrně jsem tlapkal vzhůru, a co chvilku čekal na člobrdici. Ze začátku to šlo člobrdici celkem dobře, ale v půlce kopce udělala dva kroky kupředu a jeden zpátky. Poslední kousek kopce, ten nejprudší, to už lezla po čtyřech. Naštěstí výstup nevzdala a za chvilku byla u mne. Seděla se mnou na vyhlídce a kochala se rozhledem do dáli. Bylo vidět, že je moc ráda, že už je nahoře.

Jak jsem tak seděl s člobrdicí na vyhlídce, přijížděli pod kopec běžkaři. Také zvažovali, zda se vypravit nahoru nebo cestu objet. Člobrdice jim poradila, ať jdou raději druhou stranou. K velkému překvapení se však vydali v našich stopách. Musím vám štěknout, že jim šel výstup mnohem lépe než člobrdici, ale nebýt hůlek, po čtyřech by lezli také.

Po krátkém pozdravení s běžkaři jsem se vydal na průzkum. Vyhlídku jsem nechal za chvostem a vydal jsem se pěšinkou kolem Třemšína. Tlapkal jsem po kamenné cestě, přímo po zřícenině hradu. Obsvištěl jsem vrchol, prohlédl si několik zákoutí a prozkoumal všechny pěšinky a cesty, které mne zavedly do různých míst zříceniny. Než jsem se nadál, byl jsem pod zdí, na které je pěšinka vědoucí na vrchol. Zde jsem se nechal zvěčnit a v mžiku jsem byl u přístřešku, u kterého seděli mí dva noví kámoši běžkaři.

Od přístřešku jsem se vydal na vrchol. Ne, že bych se nechtěl nechat ještě jednou podrbat, ale zvědavost mi nedala a já musel pokračovat v průzkumu. Přetlapkal jsem pěšinku na zdi, pod kterou jsem se před chvilkou nechal zvěčnit a už jsem stál na vrcholu. Přivítal mne vysoký modřín s cedulkou, jedna z několika zdí zříceniny hradu a objevil jsem kámen, který označuje místo, kde kdysi stála rozhledna. Co mne však na místě zaujalo nejvíc, byla vyhlídka. Viděl jsem do dálky tak daleké, až mne zrak přecházel. Stromy, které rostou po kraji vrcholu, dodávají výhledu úplně jiný pohled, než ničím nerušený pohled z vyhlídky.

Zastavil jsem na vrcholu a koukal do dáli daleké. Užíval jsem si klid, který jsem na místě ještě nikdy nezažil. V tichu byl slyšet šustot větříčku ve větvích. Široko daleko jsem byl jen já, člobrdice a opodál dva běžkaři, kteří si také přijeli užít místní přírodu a užít se sněhu a klidu, který Třemšín nabízí.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.