Třemšínská bouda

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5689983N, 13.7804706E

 

Třemšínskou boudu naleznete zde: https://mapy.cz/s/hulepagene

Dnes vám štěknu o Třemšínské boudě, kterou najdete v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy.

Když jsem měl Gangloffův kříž, o kterém jsem vám štěkl včera, důkladně prozkoumaný, vydal jsem se o mrňousek dále. Obtlapkal jsem odpočinkové místo pro člobrdy, přečetl si vzkazy na rozcestí a než jsem se nadál, vítala mne Třemšínská bouda.

Třemšínská bouda není obyčejnou boudou. Kdysi dávno sloužila jako kaple, posléze jako bouda pro tuláky. Bývala v ní i kamínka. Dnes slouží bouda jako přístřešek, nocoviště a dokonce i jako kaple. Má nádherná okýnka. Když projdete dveřmi, uvidíte obrovský kříž a na něm přikázání.

Ne, že by se mi interiér Třemšínské boudy nelíbil. Ale příroda je příroda. A příroda, ve které se Třemšínská bouda nachází, je tak nádherná.

Představte si, že jdete hlubokým lesem. Všude, kam se vaše oči podívají, vidí hustý les. Stromy vysoké i nízké. Vy jdete stále kupředu, cestou, která vás neomylně vede do hlubokého lesa. Jdete cestou, která je schovaná pod vrstvou sněhu, stejně jako mech a borůvčí, který v okolí cesty roste. Potkáváte malé skalky, ze kterých kouká vždy jen kousek. Jdete stále dopředu hlubokým lesem a užíváte si přírodu. Užíváte si místní klid, když v tom, zničehonic, přímo před sebou uvidíte stavení. Pohádkové stavení se zasněženou střechou. Nikde není nikdo. Na místě jste jen vy a pohádková chaloupka. No řekněte, není to nádhera?

Nyní jsem vás nechal představit si, proč mám raději Třemšínskou boudu zvenku. Je v nádherné přírodě. Když je bouda zasněžená, je pohádkovější než pohádková. Je u ní naprostý klid, nikde nikdo. Jen vy a několik švitořících ptáčků v okolí.

Občas zaslechnete šum větříku ve větvích, občas zaslechnete ptáčka. Když se za těchto zvuků vypravíte do okolí boudy, budete si moci přečíst historii boudy. Když se vydáte dál, dojdete na Třemšín, vrchol a zříceninu hradu s krásnou vyhlídkou. Můžete se vydat i k partyzánskému bunkru a studánkám. Nebo můžete u boudy jen tak postát. Užít si klid a krásu místní přírody. Krásu místa, kterou byste jinde jen těžko hledali.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.