Praha

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6593392N, 13.8189972E

 

Vrchol naleznete zde: https://mapy.cz/s/hozopadole

Dnes vás zavedu na vrchol Praha, jednu z brdských osmistovek, kterou najdete v lesích chráněné krajinné oblasti Brdy.

Meteoradar v Brdech jsem nechal za chvostem, stejně jako rozcestí, a jednou z mnoha lesních cest jsem se vydal dále, do nádherní brdské přírody. Po levé tlapce jsem měl les, kde roste spousta pidi stromků a přímo před sebou jsem již viděl les, do kterého jsem se tak moc těšil. Merčil jsem les, kde se o slovo hlásí mladé rozčepýřené stromky. Merčil jsem les, který od cesty odděluje pás borůvčí.

Tlapkal jsem lesní cestou přímo za famfrňákem. Jen mrňousek za koncem plotu od meteoradaru, jsem zmerčil pěšinku. Pěšinku, která vedla mezi borůvčím pod vysoké stromy. Nebyl bych to já, abych nevyrazil na průzkum. Kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu, s větrem o závod. Do kroku mi pěli ptáčci, kamarád Puňťa mne pozoroval z oblohy a mne se svištělo, jedna radost.

Prosvištěl jsem pěšinkou mezi borůvčím, prosvištěl jsem kolem betonové stavbičky a než jsem se nadál, už jsem svištěl lesem. Míjel jsem borovice, míjel jsem modříny, dokonce i několik mravenišť jsem obsvištěl. Než jsme se nadál, přímo přede mnou, uprostřed spousty borůvčí, zmerčil jsem hromadu kamení. Hromadu kamení, vedle které stála kovová tyč. Jen co jsem hromádku kamení uviděl, doštěklo mi, že jsem v cíli. V tu chvíli jsem kopnul do vrtule a svištěl rychleji než rychle, kupředu, přímo za famfrňákem.

Svištěl jsem po pěšince voňavým lesem. Míjel jsem borůvčí, stromy i stromky. Svištěl jsem kupředu a nemohl se dočkat, až dosvištím do cíle. Těšil jsem se, až zdolám Prahu, druhý nejvyšší vrchol chráněné krajinné oblasti Brdy. Těšil jsem se, až zdolám další osmistovku. Osmistovku, na kterou se stoupá tak krásně a jak říká člobrdice, na pohodu. Jen si pro zdolání vrcholu nesmíte vybrat cestu Pražskou linkou. To vám je krpál nevídaný. Ale ostatní cesty vedoucí na Prahu, ty jsou v pohodě.

S radostí mne vlastní, s vrtěním chvostu nevídaném, v mžiku jsem byl na vrcholu. Stál jsem na Praze a koukal do okolí. Pozoroval jsem borůvčí, pozoroval jsem vzrostlé stromy, pozoroval jsem, jak se místo za dobu mé nepřítomnosti změnilo. Co vám budu štěkat kamarádi, za dobu mé nepřítomnosti zmizelo pár stromů. Ale naštěstí opravdu jen pár. Praha zůstala ukrytá v lese, v místě, kam vede jen uzounká pěšinka. I obr strom, na kterém je cedulka s označením vrcholu, na místě je. Dokonce v celé své kráse, jak strom pamatuji.

Vrchol Praha zůstává stále stejný. Krásný a ukrytý před zraky náhodných kolemjdoucích. Kdokoli se však může na vrchol vydat a mít radost z jeho zdolání. A kdo by nevěděl, kam by, mrkněte na mé stránky. Tipů na výlet po okolí na nich mám, no jé je. Určitě si vyberete.

Chystáte se na dovolenou do Brd a přemýšlíte nad ubytováním jen, co by pro kostičku doběhl, od chráněné krajinné oblasti Brdy? V tom případě vám doporučím ubytovat se v hotelu Pod Kokšínem. Kromě ubytování v krásném prostředí s milým personálem si můžete zkusit zahrát golf, vydat se do Brd, kam je to jen pár kroků, nebo se můžete vydat na výlet do okolních obcí, kde jsou k vidění chaloupky, které se jen tak nevidí. A pokud nevíte, kam na výlet, sledujte můj Facebook @Tuláčci nebo Instagram @tulaccinacestach, i tam najdete mnou prozkoumaná místa.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.