Vyhlídkové místo

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5715311N, 13.7702914E

 

Vyhlídkové místo naleznete zde: https://mapy.cz/s/majurafune

Dnes vás zavedu na vyhlídkové místo, které jsem objevil při svých toulkách chráněnou krajinnou oblastí Brdy.

Tlapkal jsem hlubokým lesem lesní cestou z dlouhého kopečka. Do kroku mi krásně pěli kamarádi ptáčci, na obloze se honili kámoši Mračouni a les voněl ták krásně, že mi šla cesta ták krásně od tlapek, jako málokdy.

Tlapky mne nesly lesní cestou, co chvilku jsem zmerčil pěšinku. Byl jsem po dlouhé době v místě, kde jsem se mohl rozsvištět a s radostí v kožíšku svištět po pěšince slalom pod vysokými stromy do lesa hlubšího než hlubokého. To se ví, neodolal jsem. Jen co jsem zmerčil první pěšinku, kopnul jsem do vrtule, zamával jsem chvostem člobrdici na rozloučenou a už jsem svištěl po pěšince s větrem o závod a s radostí v kožíšku slalom mezi stromy.

Svištěl jsem po pěšince mezi stromy do lesa hlubšího než hlubokého. Když už jsem byl daleko od člobrdice, otočil jsem se a další pěšinkou jsem se vracel zpátky k lesní cestě. Pozdravil jsem se s člobrdicí a už jsem svištěl další neprozkoumanou pěšinkou mezi stromy. Svištěl jsem ták rychle, až mi jehličí odlétalo od tlapek. Svištěl jsem ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli. Svištěl jsem ták rychle, že než jsem se nadál, musel jsem vracet zpátky k člobrdici.

Už ani nevím, kolik pěšinek jsem prosvištěl. Už ani nevím, kolikrát jsem se vracel zpátky  člobrdici. Najednou jsem dosvištěl do míst, kde jsem na pařezu vyšším než vysokém zmerčil šipku ukazující doprava.

Kam šipka ukázala, tam jsem vyrazil. Sesvištěl jsem z lesní cesty a napojil se na měkoučkou lesní cestu. Svištěl jsem do mírného kopečka, na bříšku mne šimrala vysoká travička a já byl rád, že jsem objevil cestu, po které jsem ještě nikdy nesvištěl.

Míjel jsem vysoké stromy, míjel jsem keře i květiny. Byl jsem v hlubokém lese, kde zmerčit pod stromy jehličí byl skoro zázrak. Byl jsem v části lesa, která je živější než živá. Byl jsem v lese, kde kamarádi ptáčci pějí ty nejkrásnější písně. Byl jsem v lese, kudy vede měkoučká lesní cesta. Byl jsem v lese, kde je měkoučká cesta podmáčenější než podmáčená. Byl jsem v lese, kde přes cestu tečou potůčky vody, které mají pramen opodál v kopci.

Svištěl jsem měkoučkou lesní cestou, nechal jsem se travičkou šimrat na bříšku. Prosvištěl jsem mnoho louží, přesvištěl jsem mnoho potůčků, když jsem dosvištěl do míst, kde rostou vysoké stromy a kde je jeden velký koberec z borůvčí. Dosvištěl jsem do míst, kde jsem za kobercem z borůvčí zmerčil balvany.

Jen co jsem balvany zmerčil, sesvištěl jsem z lesní cesty a pěšinkou v borůvčí svištěl jsem přímo k balvanům. Svištěl jsem ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli, svištěl jsem ták rychle, až se mi prášilo od tlapek. Jen několik rychlých kroků jsem udělal, jen několik dlouhých skoků jsem skočil, když jsem se ocitl u balvanů a nestačil jsem valit očadla.

Za balvany, ve srázu prudším než prudkém, zmerčil jsem kamenné moře. Uprostřed kamenného moře, zmerčil jsem občas borovičku. Když se mi podařilo od kamenného moře odtrhnout očadla, zmerčil jsem svět, který mi ležel u tlapek.

Merčil jsem hluboké lesy, merčil jsem balvany a kameny. Merčil jsem osamocené borovičky. Merčil jsem parádní přírodu a spoustu kámošů Mračounů na obloze. Jak jsem tak stál u balvanů, ozvala se rána. To mi kámoši Mračouni oznámili, že je čas opustit místo a rychleji než rychle si hledat místo, kde se schovám před bouřkou.

Za prvním zahřměním se brzy ozvalo druhé a během chvilky se obloha začernala a hřmění bylo stále hlasitější. Jak mi kámoši Mračouni napověděli, byl čas ústupu. Zasvištěl jsem zpátky do hlubokých brdských lesů a vydal se hledat úkryt před bouřkou. Zbytečně.   Nakonec ani kapka nekápla. Ale já mám zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat.

Knihu S Tuláčky cestou necestou, která vás provede hlubokými lesy a pohádkovou přírodou chráněné krajinné oblasti Brdy, si můžete pořídit zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422

 

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.