Železná Panna Marie

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.5702519N, 13.8263558E

 

Železnou Pannu Marii naleznete zde: https://mapy.cz/s/jogahahuho

Dnes vás zavedu k Železné Panně Marii nebo také k Panně Marii Březnické, jak jí říkají místní, ke které mne tlapky zanesly jednoho krásného dne, když jsem se vydal ve stopách mé knihy S Tuláčky cestou necestou.

Byl krásný zimní den. Všude, kam očadlo dohlédlo, bylo bílo. A aby bílé nebylo málo, z oblohy se hojně sypaly další sněhové vločky. Byl den jako stvořený pro pořádnou prochajdu a já jsem ho využil. Jen co jsem se ráno rozkoukal, už jsem svištěl hlubokými brdskými lesy zvědavý, kam mne tlapky zanesou.

Tlapkal jsem hlubokým lesem a užíval si chvíli tady a teď. Kochal jsem se přírodou, obdivoval jsem krásu místních lesů, obdivoval jsem stavby vyrobené rukou člobrdů. Tlapkal jsem lesem, pod fousky jsem si poštěkával, jaký máme krásný den, když na mne skočila ségruše a bylo po kochání.

Dodnes nevím, co to do mne vjelo, ale já si připadal, jako malé štěndo. Honil jsem ségruši po cestě, strkal jsem jí do sněhu. To se ví, ségruše si to líbit nenechala. Co chvilku na mne skočila, co chvilku zastavila těsně přede mnou a koukala, jak se k ní řítím. Vždy, když jsem byl jen mrňousek od ní, ve chvíli, kdy mi bylo jasné, že celé své já neubrzdím, uskočila mi z cesty a já jí začal pronásledovat nanovo.

Blbnul jsem se ségruší, nesledoval jsem okolí, když najednou přímo přede mnou, stála za malým plůtkem obrovská paní. To vám štěknu kamarádi, já jsem se ták lekl, až jsem si sednul. Jak jsem si sednul, štěklo mi, že tuto paní móc dobře znám.

Se ségruší v kožíšku jsem doskotačil až k Železné Panně Marii, která se ukrývá v hlubokých brdských lesích. Široko daleko od Panny Marie rostou vysoké stromy. Pod stromy bývá tolik pěšinek, že je skoro nadpsí výkon všechny je prozkoumat. Ale tentokrát jsem byl u Železné Panny Marie v cukuletu a ani jsem si nestihnul pořádně probádat okolí.

To vám štěknu kamarádi, ony když se dělají psí kusy, tak jde cesta ták krásně od tlapek. Jenže jeden přehlédne krásu zasněžené přírody. Dokonce přehlédne, že prosvištěl mnoho rozcestí a dokonce přehlédne, že mnohokrát odbočil. Jsem moc rád, že jsem dělal psí kusy ve mne ták dobře známém lese. Když si představím, že jsem neznámo kde a nevím, kudy jsem na místo přitlapkal, tak ve mne pořádně zatrne. Dokonce ve mne zatrne tak moc, až se ke mne vrátí kamarád rozum a ze mne se opět stane dospělý chlupáč, co důkladně sleduje okolí.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.


 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.